Aktualności

Jest coraz zimniej – nie bądźmy obojętni wobec osób potrzebujących pomocy !

Data publikacji 15.12.2017

W związku z rozpoczynającym się sezonem zimowym, coraz niższymi temperaturami oraz opadami śniegu apelujemy aby pamiętać o osobach, które mogą potrzebować naszej pomocy. To nie tylko nietrzeźwi i bezdomni. To również osoby starsze, schorowane i samotne. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Pamiętają o tym puławscy dzielnicowi, którzy każdego dnia, o różnych porach sprawdzają pustostany, działki oraz zaglądają do osób starszych i chorych, udzielając pomocy.

Jak co roku, w związku z sezonem zimowym policjanci zwracają się z apelem aby nie być obojętnym na czyjś krzywdę oraz reagować gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy. Dotyczy to zwłaszcza osób bezdomnych, nietrzeźwych, starszych, chorych i samotnych. Jeśli osoby te przebywają na dworze, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych to szybko może dojść do tragedii. Dlatego, jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

W okresie zimowym policjanci puławscy, zwłaszcza dzielnicowi, zwracają uwagę na miejsca gdzie mogą przebywać bezdomni, chorzy czy samotni. Sprawdzane są pustostany, altany i działki. Spotykanym tam osobom potrzebującym pomocy, policjanci zawsze proponują odwiezienie do miejsc, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w bezpiecznych warunkach. Współpracują w tym zakresie z innymi służbami oraz pomoc społeczną. 


W okresie zimowym, jednym z największych zagrożeń jest alkohol, którego wypicie sprawia złudne wrażenie, że osobie jest ciepło. W rzeczywistości organizm bardzo szybko się wychładza i łatwo o nieszczęście. Dużym niebezpieczeństwem jest też wychodzenie na dwór pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Dlatego, podczas silnych mrozów nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu. W ubiegłym roku na terenie naszego województwa doszło do 21 przypadków śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. 


Zwracamy się z apelem by nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Nasza pomoc może uratować komuś życie. Nie przechodźmy obojętnie obok drugiego człowieka, zwłaszcza w potrzebie. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego. 


E.R.K