Aktualności

Rok z KMZB w powiecie puławskim

Data publikacji 29.09.2017

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie powiatu puławskiego już ponad rok. Przez ten czas mieszkańcy zgłosili blisko tysiąc zagrożeń. Dzięki ich pomocy oraz zaangażowaniu koordynatorów z mapy powiatu znikają kolejne uciążliwości. Kolejny zachęcamy do korzystania z tego doskonałego narzędzia, dzięki któremu każdy obywatel może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu.

Narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało stworzone, aby umożliwić obywatelom łatwiejszy i szybszy kontakt z Policją. Jest to aplikacja darmowa, nie wymagająca specjalnych umiejętności, ale sukcesywnie modyfikowana żeby policjanci mogli być jeszcze bardziej skuteczni. Pod koniec lipca br. udostępniona została nowa wersja aplikacji, która pozwala m. in. na dopisywanie do naniesionego zagrożenia oprócz daty i godziny zdarzenia, również pory dnia oraz dni tygodnia. Umożliwiono również wprowadzanie przez użytkowników krótkich opisów tekstowych (do 500 znaków) oraz dołączanie do 3 plików (JPG, PDF, 3gp, mov, doc, txt) o łącznej maksymalnej wielkości 5MB. Obecnie aplikacja ta dostępna jest również na telefon.

O tym, że narzędzie to jest wykorzystywane przez mieszkańców świadczyć może liczba naniesionych zgłoszeń. W powiecie puławskim przez rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono 938 zgłoszeń z czego 422 zostały potwierdzone. Cześć z nich jest nadal weryfikowana. Najwięcej zgłoszeń bo aż 232 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Kolejne miejsce, jeśli chodzi o ilość zgłoszeń dotyczy kategorii drogowych, głównie przekraczania dozwolonej prędkości. To również dzięki zgłoszeniom mieszkańców, policjanci pojawiali się w miejscach gdzie szaleją piraci drogowi i wielu z nich straciło prawa jazdy oraz zostało ukaranych mandatami i punktami karnymi za przekroczenie dozwolonej prędkości. Prawie 60 zgłoszeń na mapie dotyczyło aktów wandalizmu.

Podczas spotkań z mieszkańcami powiatu puławscy policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tak było m.in. na II Puławskim Forum Profilaktycznym, gdzie seniorzy spotkali się z młodzieżą, na wielu piknikach i festynach, tak będzie na najbliższej Senioriadzie. Wszędzie tam, gdzie spotykają się mieszkańcy naszego powiatu, są też policjanci, a wśród nich dzielnicowi. To oni, mający największy kontakt ze społeczeństwem, zachęcają do kontaktu mobilnego, poprzez „klikanie” na KMZB czy też korzystanie z aplikacji Moja Komenda.

Przypominamy, że aby skorzystać z KMZB wystarczy wejść na stronę swojej lub najbliższej komendy (lub www.policja.pl), zapoznać się z regulaminem oraz nanieść na mapie miejsce zagrożone oraz wskazać konkretną kategorię tego zagrożenia. Zadaniem policjantów jest weryfikacja tych zgłoszeń. W przypadku ich potwierdzenia podejmowane są działania mające na celu eliminację oraz zapobieganie stwierdzonym zagrożeniom.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.

W przypadku pytań i wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kmzb@policja.gov.pl.

E.R.K

Powrót na górę strony